SUV-y atakują Frankfurt

Frankfurt Motor Show 2015 opanowały głównie SUV-y. Sportowe, użytkowe, modne i… często nierealne.

Zaczęło się od SEAT-a. Ten jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Frankfurt Motor Show 2015 przedstawił Leona Cross Sport. Jego 300-konny silnik gwarantuje przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 4,9 s, a napęd 4×4 i podwyższone o 41 mm zawieszenie zapewniają niezłe właściwości off-roadowe. Wszystko to wygląda bardzo apetycznie.

Kolejne były m.in. Volkswagen i Jaguar. Ten pierwszy pokazał nowego Tiguana o rasowym wyglądzie i z wielkimi felgami. Jak na rozsądnego VW przystało, jest on większy, oszczędniejszy i bardziej bezpieczny od poprzednika, a także bardziej Golfo-podobny. Problem jednak w tym, że nie wiemy, jak będzie się prezentował w podstawowej wersji.

Ten drugi, czyli Jaguar, zachwycił modelem F-Pace, konkurentem dla Porsche Macana. Auto ma mieć m.in. 3-litrowe jednostki V6, z których najmocniejsza ma wymiatać mocą 380 KM. W parze z szybkim automatem i napędem 4×4, F-Pace z pewnością przeniesie kierowcę w pierwszą setkę po ok. 5 s, najczęściej prowadząc bezpośrednio do najbliższej stacji benzynowej.

Kia nie pozostała dłużna i wypuściła w świat nową Sportage – hit sprzedażowy. Najnowsza generacja będzie o 4 cm dłuższa, pojemniejsza o 40 l (bagażnik: 503 l), a pod maską będzie miała silnik 1.6 T-GDI o mocy 175 KM i momencie 265 Nm. Poprzednia generacja najczęściej była kojarzona z dieslem o mocy ok. 136 KM.

SUV-ów we Frankfurcie było znacznie więcej i wszystko ładnie, pięknie. Ale czy realnie? Pokazywanie tych samochodów przy pierwszym „spotkaniu” głównie w najbogatszych wersjach jest trochę jak automatyczne tłumaczenie się z tego, że wersje podstawowe nie będą dostatecznie atrakcyjne. Jak kuszenie soczystym BigMaciem na reklamie, a potem pakowanie do pudełka spłaszczonej kanapki, tak żeby nikt nie widział… wszyscy tam byliśmy.

Oczywiście, to nie tylko kwestia narzekań, i oczywiście, producenci już zapowiedzieli powyższe modele z oszczędnymi dieslami lub w wariantach hybrydowych. Pytanie tylko, czy będą one równie atrakcyjne co ich protoplaści pokazani w błysku fleszy. Bo na pewno będą najpopularniejsze. Tak czy inaczej, czekamy z niecierpliwością.

W.

Frankfurt Motor Show 2015

2015_09_15_frankfurt
4
3
Der neue Volkswagen Tiguan R-Line
Der neue Volkswagen Tiguan R-Line
Der neue Volkswagen Tiguan R-Line
All-New Kia Sportage (front dynamic) 1a
All-New Kia Sportage (interior dash) 3a