Nowa ŠKODA Octavia RS 245

ŠKODA Octavia zmieniła się nie do poznania – i nie chodzi wcale o nowe przednie światła. Chodzi o to, że teraz w wersji RS ma aż 245 KM!

Ta moc pozwala jej przede wszystkim na dwie rzeczy. Po pierwsze Octavia RS 245 staje na czele najmocniejszych seryjnych Octavii, a po drugie (i to chyba ważniejsze) rozpędza się do 250 km/h i przyspiesza do pierwszej setki już w 6,6 s (6,7 s w kombi) – to niemal tyle samo co nowe BMW 530i.

245 KM w nowej Octavii RS 245 idzie w parze z momentem obrotowym wynoszącym 370 Nm. Oprócz tego, RS-ka posiada prześwit obniżony o 14 mm i rozszerzony o 38 mm w stosunku do poprzedniej wersji rozstaw kół tylnej osi. Dodatkową sportową cechą jest system wyboru trybu jazdy Performance Mode Select z funkcją Performance Sound Generator, który zaostrza m.in. pracę układu napędowego i wydobywa z „wnętrza” Octavii bardziej drapieżny dźwięk.

Do kompletu, obok 6-biegowej skrzyni manualnej kierowcy będą mieli możliwość wybrania pasującej tutaj idealnie, 7-stopniowej przekładni DSG z manetkami.

O ile o nowym wyglądzie Octavii chyba nie warto się rozwodzić, o tyle jego dodatki w stylu RS są godne uwagi – pokryte błyszczącą czernią felgi 19-calowe, przeprojektowany zderzak, czarne obudowy lusterek i dwie końcówki układu wydechowego o trapezoidalnym kształcie są jak przyprawa (prawdopodobnie ostra papryczka) dodana do całkiem smacznej potrawy.

Jak na ŠKODĘ przystało, Octavia RS 245 zachowała oczywiście swój pojemny bagażnik (590 l w liftback, 610 l w kombi), tylną kanapę dla trzech rosłych pasażerów i serię schowków, które ciężko zapamiętać. Nadal pozostaje autem kompletnym – kompletnie rodzinnym i kompletnie dynamicznym.