Elektryczne Porsche: Mission E Cross Turismo

Jedną z perełek Salonu Samochodowego w Genewie 2018 było elektryczne Porsche – dla jednych ciekawostka, dla innych szok. Jednak nie oszukujmy się, e-Porsche czy prędzej czy później musiało wjechać na scenę, by pokazać, że marka cały czas nadąża za innowacjami. Podobny krok czeka także wielu innych producentów samochodów.

Mierzące 4,95 m długości i szerokie na 1,99 m Porsche Mission E Cross Turismo to ciągle prototyp, lecz z dużym prawdopodobieństwem przeniesienia do seryjnej produkcji. W swojej nowoczesności wyprzedza o krok nową, hybrydową Panamerę i Sport Turismo.

Natura Porsche Mission E Cross Turismo jest mocno mieszana. Z jednej strony samochód okazuje bardziej off-roadowy niż sportowy, ponieważ posiada napęd na 4 koła, osłony nadkoli, masywne progi i jest wyraźnie podniesiony. Z drugiej strony linia auta jest nadal charakterystyczna dla Porsche i ma w sobie pazur 911-tki. Całość dynamicznej bryły podkreślają 20-calowe felgi, którym zdecydowanie bliżej na tor niż błotniste szlaki.

Porsche Mission E Cross Turismo posiada dwa silniki elektryczne, które dają moc ok. 600 KM i natychmiastowe przyspieszenie. 

O ile „paliwo” tego modelu jest zupełnie inne niż w przypadku sportowych modeli Porsche, o tyle osiągi i zasięg pozostają porównywalne. Pierwszą setkę ten samochód uzyskuje już w 3,5 s, a pierwsze 200 km/h – w 12 s. Co więcej, według Porsche zaledwie 15 min wystarczy, by naładować 800-woltową instalację tego auta do poziomu zapewniającego zasięg ok. 400 km. Przez noc Mission E może być ładowane także indukcyjnie, za pośrednictwem stacji dokującej lub domowego systemu zarządzania energią Porsche.

Porsche Mission E Cross Turismo posiada 4 koła skrętne, co zwiększa jego zwinność i pewność prowadzenia w każdych warunkach, a także Porsche Dynamic Chassis Control (PDCC), który stabilizuje przechyły nadwozia w zakrętach i w terenie. Pozostaje więc pytanie: Porsche Mission E Cross Turismo będzie lepsze w terenie czy na torze?

Porsche Mission E Cross Turismo

Mission E Cross Turismo
Mission E Cross Turismo
Mission E Cross Turismo
Mission E Cross Turismo
Mission E Cross Turismo