Audi RS Q3 performance

Jak daleko sięgają granice absurdu? Jak się okazuje, prawie na koniec alfabetu. Oto nowe RS Q3 performance.

Samochód, który mierzy 4,4 m długości, waży nieco ponad 1,5 tony i tryska mocą 367 KM – czy to ma jakieś racjonalne uzasadnienie? Nie, ale tylko z początku. Potem 5-cylindrowy silnik 2.5 TFSI puszcza to w zapomnienie.

RS Q3 performance to typowy pokaz mocy Audi – niewielki samochód, który jako niewielki crossover już sam w sobie celuje w niszę, napakowany został dodatkowo taką dawką mocy, która zamiast zachwycać, może nawet przerażać. W stosunku do „zwykłego” RS Q3, wersja performance jest bogatsza o 27 KM. Łącznie jego silnik dysponuje taką mocą, że nawet gdyby został podczepiony do masywnej, poniemieckiej kamienicy, potrafiłby rozpędzić ją do setki poniżej 5 sekund. Z Q3-ką radzi sobie w 4,4 sekundy.

Dodatkowo, wykrzesane z niego 465 Nm i imponujące osiągi pozwalaja stawiać ten samochód na równi z legendą sportu, czyli 911 Carrera S. Prędkość maksymalna RS Q3 performance zatrzymuje się na 270 km/h, co na niemieckich autostradach pozwoliłoby przejechać z Berlina do Świnoujścia w 50 minut.

Ale silnik to nie wszystko. W parze z mocnym TFSI idzie tutaj 7-stopniowa S tronic i napęd quattro. Wśród miłośników prędkości na czterech koła te słowa wzbudzają ciarki. Niestety, większość z kierowców RS Q3 performance może nie być na nie przygotowana, stąd też Audi oferuje im również system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select – od miękkiego kanapowca, po sportowca z pazurem.

No ale bez przesady – miękkość RS Q3 nie przypomina wyjeżdżonej, tureckiej taksówki, bo w końcu jego zawieszenie jest nadal sportowe, sztywno zestrojone, a dodatkowo obniżone o 20 mm. Przez to auto jeździ lepiej i wygląda lepiej. 20-calowe felgi to już natomiast przejaw czystego szpanu – wyglądają obłędnie i odwracają głowy przechodniów, lecz kierowcy mogą dostarczyć więcej bólu kręgosłupa na dziurawych drogach. Tak czy inaczej, w Ingolstadt zwariowali, a my, zamiast ich karcić, jesteśmy pełni podziwu.

Premiera RS Q3 performance odbędzie się w marcu 2016 podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie.

Audi RS Q3 performance

Audi RS Q3 performance
Audi RS Q3 performance
Audi RS Q3 performance
Audi RS Q3 performance