Do 2025 roku wszystkie Toyoty zelektryfikowane

Świat idzie naprzód, motoryzacja też, a elektryczne Toyoty opanowują motoryzację. A jako że ta marka jest jedną z najszybciej rozwijających się na rynku, co zawdzięcza m.in. pionierskiemu podejściu, do 2025 roku chce mieć wszystkie modele w swojej gamie dostępne z alternatywnymi napędami.

Zresztą nie dotyczy to tylko Toyoty, a również Lexusa, który już teraz oferuje prawie każdy swój model z literką „h”, która reprezentuje hybrydy. Pozostałe „alternatywne napędy” to auta nieładowane z gniazdka (HEV), samochody elektryczne na ogniwa paliwowe (FCEV) oraz zasilane prądem z baterii (BEV).

Jakby tego było mało, według planów Toyota już w 2030 roku zamierza osiągnąć roczną sprzedaż 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów, w tym milion aut bezemisyjnych.

Według informacji od producenta Toyota wprowadzi do oferty 10 samochodów elektrycznych (BEV) już na początku przyszłej dekady. Najpierw wjadą one do Chin, potem do Japonii, a jeszcze później do Indii, USA i Europy.

Popularność hybryd i aut elektrycznych stale rośnie, jednak by się nimi w pełni cieszyć, potrzebne są również dodatkowe rozwiązania. Tutaj Toyota również nie zawodzi. Ich pomysłem na recykling zużytych baterii i akumulatorów jest wykorzystywanie ich stacjonarnie – np. tak jak w Parku Yellowstone, gdzie zestaw baterii z Toyoty Camry Hybrid zapewnia dyrekcji parku niezależność energetyczną. Ponadto marka pracuje także nad siecią punktów ładowania, do której potrzebne są jednak zgody władz i pomoc partnerów biznesowych.

A to wszystko w zaledwie kilkanaście lat. Warto wspomnieć, że o ile pierwsze próby połączenia silników spalinowych z hybrydowymi sięgają początków XX wieku, o tyle pierwsza hybrydowa Toyota, czyli Prius, powstała w 1997 roku (a opracowywana była od 1993 roku). Mimo swojego wyglądu była ogromnym sukcesem. Badania Toyoty nad napędem wodorowym trwały z kolei od 1992 roku (ogniwa paliwowe FCEV), a posiadający go model Mirai pojawił się w 2014 roku. I ten plan się sprawdza, bo do dziś Toyota sprzedała na świecie ponad 11 milionów pojazdów zelektryfikowanych.